פארק תמנע_צילום יואב פלמה_640x426

פסח בערבה הדרומית

פסח בערבה הדרומית: מגוון פעילויות, טעימות וחגיגות בסימן החג במשך חודש שלם אפריל 2024 הערבה הדרומית המאופיינת בחקלאות מדברית ומתפארת ב-10 קיבוצים, מציעה שפע של

קרא עוד »
חוות הרוח בגלבוע - צילום שי מועלם_640x357

עמק המעיינות בפסח

עמק המעיינות נמצא בעונה הזו בשיא פריחתו. השנה, אחרי גשמי ברכה מרובים, הירוק אפילו ירוק יותר.. מבחר הצעות לפעילות פסח – ברחבי העמק חוות הרוח

קרא עוד »

מהו ניכור הורי

זוגות רבים מתגרשים ובחלק מהמקרים ההורים בוחרים לערב את הילדים בתוך הגירושים. אחד מהתופעות הוא ניכור הורי. ההורה מוצא כי הילד או הילדים מסרבים לראות

קרא עוד »

נפרדים מסמי מיכאל

תנועת אומ"ץ נפרדת מסמי מיכאל: "קולו נדם, המילים מלאות החמלה והמחויבות לצדק יישארו לנצח" הסופר שכתב ופעל למען צדק חברתי קיבל לפני מספר שנים את

קרא עוד »

נשים מרוויחות פחות, מיוצגות פחות ומשולבות פחות בעמדות מפתח

מדד תקרת הזכות של ארגון ויצו לרגל יום האישה: נשים מרוויחות פחות, מיוצגות פחות ומשולבות פחות בעמדות מפתח

 

למרות הישגים משמעותיים במעמד האישה בישראל, הפערים בין גברים ונשים רחוקים מלהצטמצם: מדד "תקרת הזכוכית" של ויצו, מרכז נתונים מגדריים ממגוון מערכות ומציג את ההישגים במעמד האישה אך גם אי השוויון שקיים עדיין. ברוב התחומים שנבדקו, נשים מייצגות רק שליש מנושאי התפקידים, זאת למרות שאחוזן באוכלוסייה גבוה מחצי.

 

לרגל יום האישה הבינלאומי 2018 מפרסם ארגון ויצו דו"ח מיוחד – "מדד תקרת הזכוכית", המרכז נתונים הנוגעים למידת השוויון ואי השוויון כלפי נשים בעולם העבודה, באקדמיה, בצבא ובחברה. נתוני המדד שנאספו ורוכזו ע"י ויצו מרשויות המדינה, מכוני מחקר ודוחות שונים – משקפים פערים בין גברים ונשים במגוון תחומים. רק החודש הוכרזו הזוכים בפרס ישראל – בהם אישה אחת בלבד. לאורך כל שנות חלוקת הפרס זכו רק 106 נשים מתוך 755 זוכים.

פערים בעולם העבודה – לשנת 2017

על פי המדד, נכון ל-2017 נשים מרוויחות 35% פחות מגברים. בקרב בעלי השכלה גבוהה, הנתון אף גבוה יותר ומגיע בשנה זו ל- 39% הפרש. פערי השכר קיימים גם בענף ההייטק: בקרב בוגרות צעירות של מקצועות ההייטק קיים הפרש של 7% ביחס לשכר הגברים ובקרב נשים בוגרות מגיל 40 הפער בשכר גדל ועומד על 18%.

פערים מתגלים גם בהשתלבותן של נשים בתפקידים בכירים במשק: רק 34.5% מהמנהלים הבכירים במשק הן נשים, ורק 15.5% מכלל המנכ"לים במשק נשים.

פערי שכר גבוהים קיימים גם במגזר הציבורי. דווקא המדינה כמעסיק, יוצרת פערי שכר מגדריים: מנתוני התקציב המגדרי לשנת 2016 במשרד לביטחון פנים למשל, השכר החציוני לנשים ב- 2016 נשים נמוך בממוצע ב-10,000 שקלים משכרם של הגברים. לפי נתוני השכר החציוני, במשטרת ישראל בכל הדרגות, למעט ניצב, נשים משתכרות פחו מגברים בדרגה הזהה להן. בשב"ס המצב חמור אף יותר, ופערי השכר ניכרים בכל הדרגות.
 

שילוב חיילות בצה"ל – 2016-2017

למרות פתיחתם של תפקידים רבים בפני נשים ושילובן במערך הלוחם בשנים האחרונות, קיימים עדיין תהליכים הבולמים השתלבותן של חיילות במגוון תפקידים ובקצונה בכירה. בנוסף חיילות סובלות גם מתופעת ההדרה ולעיתים מאפליה. כיום הנשים מהוות 33% מכלל חיילי צה"ל ו-36% בדרגות הקצונה הנמוכות. למרות שצה"ל הכריז על פתיחתם של 85% ממקצועותיו לנשים, כמאה תפקידים מקצועיים בצבא, עדיין סגורים לנשים. רק 8% מכלל החיילות בצה"ל משרתות בתפקידי לחימה. שתי נשים שהגיעו לדרגת אלוף בכל ההיסטוריה של צה"ל.

ייצוג נשים בפוליטיקה ובחברות ממשלתיות – 2018-2017

בכנסת הנוכחית יש מספר שיא של חברות כנסת, 33 נשים שהן 28% מכלל חברי הכנסת. קפיצה זו במספר חברות הכנסת העלתה את ישראל מהמקום ה-70 בשיעור הנשים המכהנות בפרלמנט אל המקום ה-57 בעולם. ברשות המבצעת לעומת זאת, המספרים נמוכים יותר: מתוך כלל שרי הממשלה, 17% בלבד הן שרות.

נכון לשנת 2017, בחברות הממשלתיות נשים מהוות כ-20% מחברי הדירקטוריון ורק כ- 10% מכהנות כיו"ר דירקטוריונים.

נשים בכלכלה 2018

עם זאת, דווקא בתחום הפיננסי ניתן לזהות עצמה נשית: בראש המערכת הפיננסית הישראלית עומדות שש מנהלות בכירות, החל מנגידת בנק ישראל והמשנה לה, המפקחת על הבנקים, החשבת הכללית באוצר, הממונה על ההיגבלים העסקיים והמפקחת על שוק ההון והביטוח. כמו כן, שלושה מתוך חמשת הבנקים הגדולים מנוהלים על ידי נשים (דיסקונט, לאומי והבינלאומי).

מערכת המשפט 2018

מינוייה של אסתר חיות כנשיאת בית המשפט העליון לא מעיד על צמצום פערים מגדריים במערכת המשפטית: 26% בלבד משופטי העליון הן נשים.

רשויות מקומיות 2018-2017

השפל הבולט ביותר בייצוג הנשי מגיע מכיוון השלטון המקומי: חרף מרכזיותו של השלטון המקומי מתוך 257 ראשי רשויות המכהנים בישראל רק שש הן נשים – שיעור של כ-2% בלבד. שיעור נמוך של נשים נשמר גם בשאר התפקידים הבכירים בשלטון המקומי כאשר נשים מהוות רק 13% מכלל חברי המועצה בישראל. כמו כן, ב-98 יישובים אין כיום כל ייצוג לנשים.

 

אקדמיה 2016-2015

ע"פ נתוני המועצה להשכלה גבוהה לשנת 2015-2016 , 30% מהסגל האקדמי בישראל הן נשים וגם כאן, כאשר עולים בדרגים המספרים יורדים. 17% בלבד מהפרופסורים באקדמיה הן נשים. ובדרג הגבוה ביותר? מתוך 9 אוניברסיטאות בישראל ישנה רק נשיאה אחת אישה.

פרופ' רבקה לזובסקי, יו"ר ויצו העולמית: "למרות הישגים משמעותיים בעשורים האחרונים, בישראל שנת 2018, פערים בין המינים בשוק העבודה ובהבניות החברתיות עוד נפוצים, ויש להם ביטויים בשכר, בשיעור הנשים במשרות בכירות, בשילוב חיילות בצה"ל ובהדרתן, בהטרדות ובאלימות נגד נשים – זה חייב להשתנות. המאבק לשוויון אינו עניין של נשים בלבד, הוא מאבק חברתי הנוגע לכל אחד ואחת מאיתנו, על דמותה ועל שיפור פניה של כלל החברה במדינה".

כדי להעלות את המודעות לקידום שוויון מגדרי, מובילה ויצו לרגל יום האישה הבינלאומי קמפיין ציבורי לגיוס הציבור – נשים וגברים כאחד, מעסיקים, מחוקק וגופים ציבוריים ועסקיים – להסיר חסמים המעכבים נשים מלהתקדם בסולם המקצועי והחברתי.

במרכז הקמפיין, שנערך בשיתוף חברת מאליס, הוצב בשדרות רוטשילד בת"א מיצג "תקרת הזכוכית". המיצג מחייב את הבאים בשדרה לכופף את ראשם ולחוש את הקושי בניפוץ החסמים השונים המונעים עלייה בסולם הדרגות המקצועי והחברתי. בזמן ההליכה השפופה, יוכלו ההולכים לקרוא על גבי הרצפה נתונים המשקפים את הפערים המגדריים בישראל 2018. ויצו מזמינה את הציבור הרחב להגיע לשדרות רוטשילד לבקר במיצג ולחתום על קיר חתימות לקידום שוויון מגדרי, שיוצב במקום.

 

 

קופון ךחופשה בברלין מבצעים

חופשה בברלין

ברלין הפכה בשנים האחרונות ליעד מועדף על תיירים, והמקום המועדף על הישראלים לטיולי שופינג, חיי לילה, מסיבות, מוזיאונים ועוד. ברלין היא אחת הערים היפות, המגוונות

קרא עוד »
טיול משפחות לפארק דיסנילנד

חופשת חגים באמסטרדם

העיר הכי כיפית באירופה   אוי אמסטרדם… העיר הכי כיפית באירופה שיש בה הכול. שייט בתעלות, שופינג בפריימרק, שוק אלברט קאופ הססגוני, טיול אופניים בוונדל

קרא עוד »
דילים ללונדון

דילים ללונדון

לונדון בחגים   חופשה בלונדון – שופינג, מחזות זמר מרהיבים, אתרים מפורסמים, מגוון אטרקציות, חנויות אופנה ואווירה יוצאת דופן בניחוחות הפיש אנד צ’יפס. החבילה כוללת:

קרא עוד »

טיפולי פנים ביחידה לדרמוקוסמטיקה של לילך קפלן תל אביב

*שדירת המבצעים*קופונים, מבצעים והנחות*שדירת המבצעים*   טיפולי פנים ביחידה לדרמוקוסמטיקה לילך קפלן       מי שנחשבת למומחית בתחום האנטי-אייגי’נג והקוסמטיקה, לילך קפלן, בעלת היחידה לדרמו-קוסמטיקה,

קרא עוד »
דילוג לתוכן