פארק תמנע_צילום יואב פלמה_640x426

פסח בערבה הדרומית

פסח בערבה הדרומית: מגוון פעילויות, טעימות וחגיגות בסימן החג במשך חודש שלם אפריל 2024 הערבה הדרומית המאופיינת בחקלאות מדברית ומתפארת ב-10 קיבוצים, מציעה שפע של

קרא עוד »
חוות הרוח בגלבוע - צילום שי מועלם_640x357

עמק המעיינות בפסח

עמק המעיינות נמצא בעונה הזו בשיא פריחתו. השנה, אחרי גשמי ברכה מרובים, הירוק אפילו ירוק יותר.. מבחר הצעות לפעילות פסח – ברחבי העמק חוות הרוח

קרא עוד »

מהו ניכור הורי

זוגות רבים מתגרשים ובחלק מהמקרים ההורים בוחרים לערב את הילדים בתוך הגירושים. אחד מהתופעות הוא ניכור הורי. ההורה מוצא כי הילד או הילדים מסרבים לראות

קרא עוד »

נפרדים מסמי מיכאל

תנועת אומ"ץ נפרדת מסמי מיכאל: "קולו נדם, המילים מלאות החמלה והמחויבות לצדק יישארו לנצח" הסופר שכתב ופעל למען צדק חברתי קיבל לפני מספר שנים את

קרא עוד »

לרגל שבוע הספר – למה חשוב להקריא לילדים סיפורים?

לעיתים קרובות עולה לדיון מה מקומם של ספרים בחיי פעוטות ומתי הזמן הנכון להתחיל לספר להם סיפורים. זו שאלה מאתגרת במיוחד לאור העובדה שבתפיסה של קוראים מבוגרים, ספרים משמעם שפה כתובה, טקסטים שיש לקרוא או להקריא. ומכאן התפיסה השגויה שספר הוא גירוי שאינו הולם תינוקות או פעוטות לפני שנות הגן.

אז האם להקריא לפעוט סיפור? מתי כדאי להקריא? לרגל שבוע הספר, פרופ' אסתר דרומי, קלינאית תקשורת ויועצת מדעית ב- Hackathon Tiny love, מסבירה למה קריאת ספר דיאלוגית עם פעוטות כל כך חשובה.

 

דיאלוג בין ההורים לתינוק

בשנים האחרונות התפרסמו עבודות מחקר רבות בהן מצוין הערך של ספרים ככלי לעידוד דיאלוג בין הורים וילדיהם הצעירים. זאת החל מגיל מספר חודשים והרבה לפני שהילד מתחיל להפיק מילים ראשונות.

 

התפתחות ורכישת מילים

צעצועים וספרים מהווים גירוי מעודד ליצירת אינטראקציות משמעותיות בין ההורה לילד. מחקרים רבים מראים שככל שאינטראקציות אלה מגוונות יותר ומותאמות לרמה ההתפתחותית של הילד, כך הוא מפיק יותר תועלת התפתחותית מהן.

 

חיזוק יכולת הלמידה לאורך החיים

על-פי מחקרים, היכולת של התינוק להשתתף בטריאדה (מבוגר-ילד-חפץ) ולשמר אותה לאורך זמן בשנה השנייה לחיים היא המנבא החזק ביותר לא רק לגבי למידת השפה בגיל הרך – כי אם גם ללמידה אקדמית לאורך החיים.

 

למה חשוב לשים לב כשמקריאים סיפור לילד?

קריאה אינטראקטיבית

קריאה משותפת של ספר – מהווה הקשר אידיאלי לקשב משותף. במצב זה המבוגר יכול לחשוף את הילד לידע חדש ולמרכיבי השפה.

שיתוף הפעוט בשיחה

להורים שונים יש סגנונות סיפור שונים. יש הורים שמקריאים את הטקסט לילד כלשונו החל מגיל צעיר. יש הורים המתמקדים בהצבעה, שיום ותיאור התמונות בספר, ויש הורים שהחל מגיל צעיר רואים בספר אמצעי לשיחה עם הפעוט. מחקרים בהם הושוו סגנונות אלה הראו ששיחה בה הילד שותף פעיל מקדמת את אוצר המילים והידע הדקדוקי של הילד הרבה יותר משיום תמונות או מהקראה..

אתי דרומי
אתי דרורי

הקראה חוזרת

לפי מחקר שנערך, הקראה חוזרת של אותו ספר מעודדת שיחה מעניינת יותר, כאשר הילד, שכבר מכיר את הסיפור, מעורב בצורה פעילה יותר בשיחה.

שיחה על גיבורי הסיפור

במחקרים רבים נמצא שככל שילדים חשופים יותר לשיחות על גיבורי הסיפור ועל מה הם מרגישים וחושבים, כך היכולות החברתיות שלהם וההבנה של מצבים מורכבים, טובה יותר.

איורים המבטאים פעולות

נושא נוסף שנבדק לגבי הצגת ספרים לפעוט הינו החשיבות היחסית של האיורים והתמונות לעומת מורכבות הטקסט הסיפורי עצמו. מסתבר שעבור ילדים בגיל הרך ועד הכניסה לבית הספר איכות הציורים והמידה בה הם משקפים את העלילה של הסיפור חשובה הרבה יותר מהטקסט הכתוב בספר.

מחקרים הראו שעיני הילדים ממוקדות בתמונות, שילדים מגלים עניין רב יותר כשהאיורים מציגים פעולות וחוויות ולא רק עצמים. ילדים אף נהנים לספר לעצמם את הסיפור בדרך שלהם במידה והאיורים ברורים ויפים ומייצגים חוויות שמוכרות להם מניסיונם העצמי.

קופון ךחופשה בברלין מבצעים

חופשה בברלין

ברלין הפכה בשנים האחרונות ליעד מועדף על תיירים, והמקום המועדף על הישראלים לטיולי שופינג, חיי לילה, מסיבות, מוזיאונים ועוד. ברלין היא אחת הערים היפות, המגוונות

קרא עוד »
טיול משפחות לפארק דיסנילנד

חופשת חגים באמסטרדם

העיר הכי כיפית באירופה   אוי אמסטרדם… העיר הכי כיפית באירופה שיש בה הכול. שייט בתעלות, שופינג בפריימרק, שוק אלברט קאופ הססגוני, טיול אופניים בוונדל

קרא עוד »
דילים ללונדון

דילים ללונדון

לונדון בחגים   חופשה בלונדון – שופינג, מחזות זמר מרהיבים, אתרים מפורסמים, מגוון אטרקציות, חנויות אופנה ואווירה יוצאת דופן בניחוחות הפיש אנד צ’יפס. החבילה כוללת:

קרא עוד »

טיפולי פנים ביחידה לדרמוקוסמטיקה של לילך קפלן תל אביב

*שדירת המבצעים*קופונים, מבצעים והנחות*שדירת המבצעים*   טיפולי פנים ביחידה לדרמוקוסמטיקה לילך קפלן       מי שנחשבת למומחית בתחום האנטי-אייגי’נג והקוסמטיקה, לילך קפלן, בעלת היחידה לדרמו-קוסמטיקה,

קרא עוד »
דילוג לתוכן