פארק תמנע_צילום יואב פלמה_640x426

פסח בערבה הדרומית

פסח בערבה הדרומית: מגוון פעילויות, טעימות וחגיגות בסימן החג במשך חודש שלם אפריל 2024 הערבה הדרומית המאופיינת בחקלאות מדברית ומתפארת ב-10 קיבוצים, מציעה שפע של

קרא עוד »
חוות הרוח בגלבוע - צילום שי מועלם_640x357

עמק המעיינות בפסח

עמק המעיינות נמצא בעונה הזו בשיא פריחתו. השנה, אחרי גשמי ברכה מרובים, הירוק אפילו ירוק יותר.. מבחר הצעות לפעילות פסח – ברחבי העמק חוות הרוח

קרא עוד »

מהו ניכור הורי

זוגות רבים מתגרשים ובחלק מהמקרים ההורים בוחרים לערב את הילדים בתוך הגירושים. אחד מהתופעות הוא ניכור הורי. ההורה מוצא כי הילד או הילדים מסרבים לראות

קרא עוד »

נפרדים מסמי מיכאל

תנועת אומ"ץ נפרדת מסמי מיכאל: "קולו נדם, המילים מלאות החמלה והמחויבות לצדק יישארו לנצח" הסופר שכתב ופעל למען צדק חברתי קיבל לפני מספר שנים את

קרא עוד »

"ילדים, אבא ואמא הולכים ללמוד בבית הספר – שלכם"

"בית ספר של הורים" הוקם במסגרת בית הספר רבין בהוד השרון. היוזמת, עדי הרפז: "בזכות הפרוייקט יצרנו בבית הספר קהילה, והכי חשוב – אנחנו מהווים מודל לילדים שגם ההורים לומדים"

 

תארו לעצמכם את הסיטואציה הבאה. שעת ערב, הילדים סיימו לאכול את ארוחת הערב, אתם מתקלחים,  מתלבשים, וכשהילדים שואלים לאן אתם הולכים, אתם עונים: "ללמוד. בבית הספר – שלכם".

שיחה כזאת ככל הנראה התרחשה בחודשים האחרונים אצל מספר משפחות בהוד השרון, זאת בעקבות יוזמה שעלתה בהנהגת ההורים בבית הספר רבין בעיר, במסגרתה הציעה עדי הרפז, מנחת הורים ואם ל-3 בנים, אשר שניים מהם מתחנכים בבית הספר, לייסד סדרת הרצאות של הורים.
הרפז: "רציתי לתת הרצאה שלי, בכייף, ולבדוק אם יעניין הורים לשמוע הרצאות של הורים אחרים. הנוכחות היתה מדהימה. ההיענות נתנה לי את האוקיי להשיק את בית הספר של הורים – דוגמא אישית לילדים".

 

הרצאה של נמרוד בר לוין על "אופק התכנון"

 

 

 

"ביחד עם מנהלת בית הספר, מזל ויינשטיין, פירסמנו קול קורא והזמנו את ההורים של ילדי בית הספר להרצות מתחומי העיסוק שלהם והעניין שלהם, או הידע שלהם, מנסיונם ומחכמתם. פנו אלינו הרבה מאוד הורים ויצרנו תמהיל של הרצאות – אחת לחודש בכל פעם נושא אחר. ההרצאה שלי עסקה ביחסים במשפחה בין הורים לילדים, ההרצאה השנייה עסקה בתכנון, ההרצאה השלישית היתה על הגשמת חלומות.

"להרצאות הללו יש כמה מטרות: בראש ובראשונה – היה לנו חשוב לשמש דוגמא אישית לילדים. ילדים לומדים הכי טוב ממעשים, והנה הם רואים אותנו לומדים.

המטרה השנייה – תרמנו ידע, העשרנו אעת עולמנו. אני עוזרת לתכנן את ההרצאות כך שכל הורה יוכל לקחת את ההרצאה גם לפרקטיקה וליישם בחיי היום יום.

המטרה השלישית היא שיצרנו קהילה. זה מדהים לראות מה קורה מעבר – יש קפה ועוגה, וההורים מתחילים לפטפט, ההיכרויות מעמיקות, נוצרים קשרים. אנחנו רגילים לפגוש את ההורים האחרים ל-"היי, ביי" ליד שער בית הספר, ופתאום אתה מכיר אותם קצת יותר, אתה זוכה להכיר את האנשים שאתה פוגש כמעט בכל יום אבל לא ממש מכיר, והכי חשוב – זה תורם אפילו לקשרים בין הילדים".


"רווח גדול נוסף שיצא מסדרת ההרצאות הוא שיתוף פעולה פורה יותר בין צוות בית הספר להורים. הפרויקט המיוחד הזה לא יכול היה לקרות ללא הרוח הגבית של מזל ויינשטיין מנהלת בית הספר שמעודדת ראש גדול ויוזמות חיוביות ויחד עם הורי הנהגת ההורים והיו"ר טל בנימיני כולנו פועלים כצוות וגורמים ל"בית הספר של הורים" לקרות מדי חודש מחדש.  עצם קיום "בית ספר של הורים" מראה שהחזון החינוכי של מזל ליצירת בית ספר יוזם ויצירתי, שה-DNA  שלו הוא קהילה של הורים ומורים שפועלים יחד לטובת הילדים, אכן מתקיים במעשים ולא רק במילים".

 

עדי הרפז, היוזמת. "הבן שלי חשב שהורים כבר לא לומדים"

 

  • מה קורה בין הילדים, יש השוואות? השווצות? מה קורה כשהורה של ילד אחד מרצה וההורה של השני לא נתן הרצאה? זה יכול ליצור מעמדות או תחושות לא נעימות

 

"בחיים יש מקום לכל מיני סוגים של השתתפויות. אם אחד מרצה זה לא אומר כלום על ההורה השני. זה גם המקום של הורים לשקף לילדיהם. אנחנו חיים בחברה מאוד תחרותית. גם הטלווזיה הפכה כל דבר לתחרות – תוכנית בישול – תחרות, תוכנית שירה – תחרות. החברה שלנו היא מאוד תחרותית.

התפקיד של ההורים הוא לעשות הרחבה מהמקום של ההשוואה והתחרות – אנחנו לא בתחרות. אנחנו קהילה, בקהילה כל אחד תורם את חלקו. הורה אחד נתן הרצאה, והשני עזר לארגן את שוק ט"ו בשבט והשלישי עזר במשהו אחר. גם להגיע, להראות נוכחות ולהשתתף בפרוייקטים שקורים זו תרומה מאוד חשובה. אנשים בנויים מהחוזקות שלהם וכל אחד יכול לתת.

בעולם שלנו יש מקום וערך לכל אחד בהתאם לכישורים וליכולות שלו. אני לא יכולה לנתח מח, אבל אני יכולה לעשות דברים אחרים ולתרום את חלקי בהתאם לחוזקות, ליכולות ולכישורים שלי, וגם בהתאם לרצונות שלי כמובן. זה שיעור חשוב שאפשר וכדאי ללמד ילדים מגיל מאוד צעיר".

הילדים גם צריכים לקחת את התובנות האלה איתם להמשך – הם ילמדו בחטיבת ביניים במגמות. מי יותר טוב? רק מי שלומד מדעים? ואם יש ילד שממש טוב בהיסטוריה – אז מה? הוא פחות טוב? אנחנו רוצים ללמד ילדים לשתף פעולה מתוך מי שהם ולהבין לעומק את העובדה שלכל אדם יש ערך".

 

  • מה השלב הבא? אפשר להציע לילדים להרצות בפני ההורים, זה יכול להיות משעשע

 

"ילדים לומדים בעיקר ממה שהם רואים. מדוגמא אישית של ההורים. הפרוייקט רץ 3 חודשים, ואם אנחנו נדע לתת דוגמא אישית, יש מצב ש"בית ספר של תלמידים" לא יהיה חלום, אלא משהו שתלמידים ישמחו לקחת בו חלק ולהרצות בעצמם בפני ילדים אחרים. מי יודע? אנחנו רוצים לעודד חשיבה יצירתית, יוזמה ועבודת צוות. זה מתחיל מהצוות החינוכי ומההורים ומשם לילדים".

 

 

לוגו בית ספר של הורים בעיצובה של הרפז

 

  • אין ספק שהרעיון הוא אדיר. לפעמים מביאים הרצאות חיצוניות לבתי הספר, כשבכל בית ספר יש הורים שיכולים לעמוד מול קהל ולתת הרצאה על התחום שלהם

 

"אני יודעת שאנחנו עובדים נכון. הסימן הכי טוב הוא שבתי ספר, דווקא לא מהוד השרון, שמעו על היוזמה שלנו ופנו אלינו כדי ללמוד איך עשינו את זה, ואנחנו מאוד גאים לעזור להעביר את זה הלאה. זה חינוך חיובי ובונה ואנחנו נהיה גאים להוביל אותו".

 

 

 

קופון ךחופשה בברלין מבצעים

חופשה בברלין

ברלין הפכה בשנים האחרונות ליעד מועדף על תיירים, והמקום המועדף על הישראלים לטיולי שופינג, חיי לילה, מסיבות, מוזיאונים ועוד. ברלין היא אחת הערים היפות, המגוונות

קרא עוד »
טיול משפחות לפארק דיסנילנד

חופשת חגים באמסטרדם

העיר הכי כיפית באירופה   אוי אמסטרדם… העיר הכי כיפית באירופה שיש בה הכול. שייט בתעלות, שופינג בפריימרק, שוק אלברט קאופ הססגוני, טיול אופניים בוונדל

קרא עוד »
דילים ללונדון

דילים ללונדון

לונדון בחגים   חופשה בלונדון – שופינג, מחזות זמר מרהיבים, אתרים מפורסמים, מגוון אטרקציות, חנויות אופנה ואווירה יוצאת דופן בניחוחות הפיש אנד צ’יפס. החבילה כוללת:

קרא עוד »

טיפולי פנים ביחידה לדרמוקוסמטיקה של לילך קפלן תל אביב

*שדירת המבצעים*קופונים, מבצעים והנחות*שדירת המבצעים*   טיפולי פנים ביחידה לדרמוקוסמטיקה לילך קפלן       מי שנחשבת למומחית בתחום האנטי-אייגי’נג והקוסמטיקה, לילך קפלן, בעלת היחידה לדרמו-קוסמטיקה,

קרא עוד »
דילוג לתוכן