יומני החנונית 15 עטיפה קדמית

יומני החנונית 15 הגיע לחנויות

סיפורים מהחיים על חופשה מפריז, לא כל כך נוצצת רייצ'ל רנה ראסל מוציאה לאור ספר נוסף בסדרת רבי המכר הבינלאומיים "יומני החנונית". גם הפעם גיבורת

קרא עוד »
פסח לכל המשפחה בסינמטק תל אביב

פסח לכל המשפחה בסינמטק תל אביב

הקרנות על פופים, סרטים מדובבים במסגרת מחווה להייאו מיאזאקי, סדנת מיניאטורות, קורסי פסח – פסקולים בקולנוע וסדנה מעשית לוידאוקליפים ומגוון סרטים לקטנים וגדולים 17 –

קרא עוד »
חגיגת פסח בכנרת

חגיגת פסח בכנרת

סדנאות מלאכות קדומות, סיורים, הצגות, סדנאות, טיולים ושלל הפתעות נוספות: חגיגת פסח בבית יגאל אלון בגינוסר על שפת הכנרת – חינם בכניסה חופשית באדיבות בנק

קרא עוד »
פארק תמנע_צילום יואב פלמה_640x426

פסח בערבה הדרומית

פסח בערבה הדרומית: מגוון פעילויות, טעימות וחגיגות בסימן החג במשך חודש שלם אפריל 2024 הערבה הדרומית המאופיינת בחקלאות מדברית ומתפארת ב-10 קיבוצים, מציעה שפע של

קרא עוד »

איך לסדר את חדר המשחקים? 5 טיפים

רוצים לגדל ילדים חיוביים, בטוחים בעצמם ובעלי מסוגלות גבוהה? כאלה שיכולים לדאוג לעצמם, לחשוב בעצמם, לשתף פעולה ולהתנהג בכבוד כלפי סביבתם וכלפי אנשים אחרים? מסתבר שאתם יכולים לעזור להם להיות כאלה באמצעות בניית סביבה שמאפשרת להם להיות עצמאים לחלוטין ולממש את הפוטנציאל שלהם.

עו"ד ליזט לגזיאל כץ, מייסדת "קדמא" מרכז לאימון מונטסורי לילדים מציעה 5 כללים  לסידיר נכון של חדר המשחקים.

 

למה סידור מרחב המשחקים של הילדים חשוב?

ד"ר מריה מונטסורי, שפיתחה שיטת חינוך המעודדת ילדים לעצמאות וכישורי חיים, מצאה במחקריה שמבנה המוח של ילדים עד גיל 6 הוא 'מוח סופג' המסוגל ללמידה "אגבית", כלומר למידה דרך משחק וספיגה מהסביבה, ולכן סידור חדר המשחקים (או מרחב המשחקים) בצורה חכמה ונכונה יכול לשפר את הריכוז ולהוריד משמעותית מהעומס ואי-הסדר ולסייע לילד לנצל את פוטנציאל הלמידה שלו.
כשהילד מרגיש עצמאי וחופשי בחדר, באופן שהוא אינו תלוי בעזרת מבוגר בכל דבר, הערך העצמי שלו עולה ומתחזק.

 

1. סידור המשחקים בצורה נגישה

חשוב שתהיה לילד מקסימום עצמאות בסביבת המשחק הפרטית שלו, ולכן יש להניח את כל המשחקים בגובה העיניים של הילד.

את המשחקים נניח על מדף או בכונניות וכוורות נמוכות, בהתאמה לגובהו של הילד ובמרווחים גדולים זה מזה, המאפשרים מעבר נוח בין משחק למשחק. אפשר כמובן לאלתר מהקיים בבית ולא בהכרח לקנות במיוחד. למשל, להפוך את קופסת הצעצועים כלפי מטה באופן שייצור מעין מדף.

 

2. הגשת המשחקים באסתטיות

לא תאמינו איך הגשה שונה מהקופסא הרגילה שהילד מכיר מפיחה רוח חיים לעשייה ולמרחב המשחק שלו.
לצורת הגשה אסתטית, מפתה ומסקרנת של המשחקים יש השפעה מכרעת על האופן שבו הילד יתפוס את המשחק.

אם אתם רוצים לעודד את הילד לשחק במשחק, הוציאו את המשחק מהקופסא, הניחו אותו על כלי מעולם המבוגרים כמו מגש, צלחת או קערה מעניינת. 

 

3. אחסון שקט

כאמור, צורת ההגשה של המשחקים חשובה מאוד ולכן, כדי לאפשר זאת, חשוב לצמצם באופן משמעותי את כמות המשחקים המוצגים לראווה בחדר, כשהכלל הוא: פחות הוא יותר – יותר ערך, יותר זמן משחק, יותר ריכוז והרבה יותר עניין.

ניתן לאחסן את יתר הצעצועים בארון גבוה כדי לא להסיח את דעת הילד או להציף אותו באפשרויות רבות.

במקביל, חשוב לדאוג לנגישות של המשחקים ולהציגם בגובה העיניים ולא על מדפים עמוסים במגדלים וערימות, כדי לאפשר לילד בחירה עצמאית קלה, ולא פחות חשוב, לאפשר לו לסדר את המשחק בסוף הפעילות ולהחזירו למקום בקלות ובעצמאות.

רצוי מדי שבוע או שבועיים להחליף משחק המוצג בגובה העיניים במשחק אחר קיים שאיחסנו בארונות גבוהים. כמו כן, אפשר להחליף בכל פעם את הכלי מעולם המבוגרים שבחרנו, לבחור מגש בצבע אחר שיש לנו במטבח או צלחת אחרת, מה שייצור מרחב חדש, מעניין ומסקרן עבור הילד.

 

4. סדר במרחב יוצר סדר בראש

למעט ההגשה הפרקטית של המשחק עצמו, חשוב שהחלל המרכזי של החדר יהיה פתוח לתנועה חופשית של הילד, ללא ריהוט או כל מכשול אחר בדרך. עיצוב וסידור החדר צריך להיות עם תצוגת מדף פתוחה ולא עם מגירות, קופסאות או סל ענק מלא בחלקים.

חשוב לסדר את המדפים כך שכל משחק יוצג באופן מזמין ושבין מגש למגש יהיו מרווחים גדולים ופתוחים ולא להניחם אחד על השני. כמו כן, ניתן לסדר את המשחקים לפי חלוקה לתחומים או נושאים, כשלכל משחק יש מקום קבוע. לסידור החדר באופן זה יש השפעה מכרעת על הסדר הפנימי של הילד, שמאפשר לו להגיע לרמת ריכוז ומשך ריכוז ארוך יותר, וגם להפיק הנאה מרובה מהמשחק.

 

דוגמא נוספת:  את ערימות הלגו הרבות אפשר לאחסן באחד הארונות בבית, כי אין צורך בחבילה כולה, ולקחת רק מספר חלקים, בצבעים שונים, ולהניח אותם בתוך קערה. את הקערה נניח על מגש שעליו נניח בנוסף את אותו מספר קעריות בצבעי הלגו השונים שבחרנו וכבר אז הילד ילמד למיין ולשחק.

כדי להטמיע אצל הילד את משמעות הסדר והארגון, מומלץ להניח על הרצפה, או בסל בחדר, שטיחון קטן (כמו שטיח אמבטיה) ולהרגיל את הילד שבכל פעם שהוא משחק, עליו להניח על השטיחון את המגש עם המשחק שהוא בחר ובסיום להחזירו למקום. הרגל זה תוחם את אזור המשחק, מחזק סדר וארגון פנימי ואת ערך הכבוד של הילד לחפצים ולמרחב.

 

5. התאמה אישית לילד

סדרו ומקמו את המשחקים בחדר בהתאם להתפתחות הילד, לצרכים שלו ולתחומי העניין שלו. את הסביבה נבנה מתוך צפייה בילד, ניסוי וטעייה לתחומי העניין שהוא מפתח אט אט. כמו כן, חשוב להתאים את החדר ליכולות המוטוריות והקוגניטיביות של הילד ולאפשר לו לחוות הצלחה במשחקים באופן עצמאי.

קופון ךחופשה בברלין מבצעים

חופשה בברלין

ברלין הפכה בשנים האחרונות ליעד מועדף על תיירים, והמקום המועדף על הישראלים לטיולי שופינג, חיי לילה, מסיבות, מוזיאונים ועוד. ברלין היא אחת הערים היפות, המגוונות

קרא עוד »
טיול משפחות לפארק דיסנילנד

חופשת חגים באמסטרדם

העיר הכי כיפית באירופה   אוי אמסטרדם… העיר הכי כיפית באירופה שיש בה הכול. שייט בתעלות, שופינג בפריימרק, שוק אלברט קאופ הססגוני, טיול אופניים בוונדל

קרא עוד »
דילים ללונדון

דילים ללונדון

לונדון בחגים   חופשה בלונדון – שופינג, מחזות זמר מרהיבים, אתרים מפורסמים, מגוון אטרקציות, חנויות אופנה ואווירה יוצאת דופן בניחוחות הפיש אנד צ’יפס. החבילה כוללת:

קרא עוד »

טיפולי פנים ביחידה לדרמוקוסמטיקה של לילך קפלן תל אביב

*שדירת המבצעים*קופונים, מבצעים והנחות*שדירת המבצעים*   טיפולי פנים ביחידה לדרמוקוסמטיקה לילך קפלן       מי שנחשבת למומחית בתחום האנטי-אייגי’נג והקוסמטיקה, לילך קפלן, בעלת היחידה לדרמו-קוסמטיקה,

קרא עוד »
דילוג לתוכן